Kdo je....?

5. února 2010 v 14:59 | Věrka |  Damian Lewis-biografie
Damian Lewis je záhadný a zrzovlasý Angličan...........

POVOLÁNÍ: HEREC
VĚK: 38
VÝŠKA:185CM
DATUM NAROZENÍ: 11.2.1971
MÍSTO NAROZENÍ: LONDÝN,ANGLIE
ZNAMENÍ: VODNÁŘ

FILMOGRAFIE:
2006 -Stormbreaker role: Yassen Gregorovich
2005 -Útěk z Colditzu (Colditz) role: Cpl / Lt. Nicholas McGrade
2005 -Mnoho povyku pro nic (Much Ado About Nothing) role: Benedick
2005 -Žít po svém (Unfinished Life, An) role: Gary Winston
2004 -
Keane role: William Keane

2003 -Pavučina snů (Dreamcatcher) role: Gary 'Jonesy' Jones
2003 -Forsyte Saga: To Let, The role: Soames Forsyte
2002 -Sága rodu Forsytů (The Forsyte Saga) role: Soames Forsyte
2001 -Bratrstvo Neohrožených (TV) (Band of Brothers) role: Maj. Richard D. Winters
2001 -Currahee role: Maj. Richard D. Winters
1995 -Hercule Poirot: Případ v ulici Hickory (Hickory Dickory Dock) role: Leonard Bateson
1993 -Micky Love role: Clive
Damian Watcyn Lewis se narodil 11. února 1971 v Londýně. Jeho otec Watcyn a matka Charlotte Lewisovi ho v umění podporovali již v raném dětství. Společně se svými sourozenci - Garethem, Williamem a Amandou, mel k umění velmi blízko. Jeho otec, původním povoláním pojišťovací agent, se propracoval přes zpívání v barech až k úspěšnému účinkování v muzikálech a jeho matka pracovala v Royal Court Theatre. Damian Lewis vystudoval internátní školu v Ashdownu a později úspěšně vystudoval Eton College (jedna z nejelitnějších středních škol v Anglii).

První televizní roli získal v roce 1993, v MICKEY LOVE (postava Clive), kde si zahrál například s Alanem Cummingem (X-Men 2). Svoji další roli získal o dva roky později v jednom z dílů o slavném H.Poirotovi - HERCULE POIROT: PŘÍPAD V ULICI HICKORY (1995), kde hrál postavu trochu drzého medika Leonarda Batesona- Patricka v ROBINSON CRUSOE s Piercem Brosnanem (1997), ale stále to byly malé role.
Roku 2001 byli vybírání protagonisté do ambiciozního desetidílného miniseriálu BRATRSTVO NEOHROŽENÝCH, na Damiana Lewise se na základě jeho předchozího filmu jel podívat Steven Spielberg do divadla Royal Shakespeare Company, Spielberg po poradě s Tomem Hanksem, kteří chtěli do hlavní role od začátku obsadit britského herce svěřili hlavní roli majora Richarda "Dicka" Winterse právě Damianu Lewisovi, ten zahrál postavu Winterse opravdu dobře a pomohl tak k "mega" úspěchu, který seriál způsobil.

V roce 2002 získal svojí další velkou roli - Soamese v SÁZE RODU FORSYTŮ (2002), jeho postava Soamese vychovaného v zastaralých představách viktoriánského stylu, jenž bezradně miluje Irene (Gina McKee- Krupiér, Noting Hill), ale nedokáže ji to ani dát najevo a co hůř - často se k ní chová jako k věci, kterou vlastní, byla zahrána velice přesvědčivě, sám Lewis přiznal, že roli přikládal velký význam a zajímal se jak lidi ve viktoriánské době žili, ale přečetl i celou Ságu rodu Forsytů (napsal ji John Galsworthy - 1867-1933, Nobelova cena za literaturu 1932).

Další role: horor podle Stephena Kinga PAVUČINU SNŮ (posatva Garyho Jonese, 2003) či drama KEANE (2004). Zatím jeho posledním připravovaným projektem, který by měl mít premiéru roku 2008 je drama s názvem LOVE AND VIRTUE, kde bysme měli kromě Lewise vidět i Petera O´Toola, Michaela Madsena či Johna Malkoviche.

Damian Lewis byl nominován na Zlatý glóbus, za postavu Winterse v Bratrstvu neohrožených. Je 185 cm vysoký, hraje na kytaru a piano. 4. července 2007 se oženil s herečkou Helen McCrory s níž má dceru Manon (*8.9.2006), druhého potomka očekávají v listopadu 2007. Bydlí v Londýně. Lewis má také vlastní producentskou firmu Picture Farm, Ltd., kterou provozuje s Adrianem Sturgesem. Spolupracuje také s rádiem BBC.
-Helen McCorry
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama